Staff Directory

Main Phone: 780-467-0044

Administration

Mr. B. Spady

Principal

Mrs. T. Williamson

Assistant Principal, Grade 11

Mrs. C. Orr

Assistant Principal, Grade 12

Mr. M. Shudra

Assistant Principal, Grade 10

Ms. N. Giofu

Business Manager

Ms. S. Letby

Financial Secretary

Mrs. D. Radke

Registrar

Attendance Information

Mrs. T. Murphy

Attendance Secretary

Mrs. J. Shrimpton

Attendance Secretary

Student Services

Mrs. S. Rankin

Counsellor & Special Education Coordinator

Mr. K. MacKinnon

Counsellor

Mrs. K. Seibt

Marketing & Communication

Career & Technology Studies

Mrs. M. Gilewich

Cosmetology Studies

Mrs. M. Higuchi

Culinary Arts

Mrs. T. Jarvis

Cosmetology Studies

Mrs. M. Langlois

Computer Works, Computer Science & Robotics

Mr. A. Milne

Photography

Ms. L. Schafer

Horticulture

Mr. F. Strohschein

Mechanics

Mr. T. Suffern

Fabrication

Mrs. J. Van de Wetering

Food Studies

Mr. S. Ward

Digital Media, Facey Productions, Athletic Leadership & High Performance Advisory

Mr. S. Woodard

Construction Technologies

Career & Technology Studies - Classified Staff

Mrs. C. Brackenbury

Culinary Arts

Ms. L. Labonte

Horticulture Assistant

Ms. S. Lamoureux

Culinary Arts

Mr. M. Ziober

Vocational Technician

English & Modern Languages

Mr. R. Curbelo

Spanish

Ms. R. Footz

Ms. S. Huculak

Mrs. A. Sinclair

French

Ms. J. Taylor

Mrs. J. Veinot

Coordinator

Learning Commons (Library)

Mrs. L. Oslanski

Library Technician

Ms. J. Nicholl

Library Technician

Mathematics

Mrs. S. Hicks

Mrs. K. Huisman

Coordinator

Mrs. M. Isbister

Ms. L. Schafer

Mr. J. Willard

Ms. W. Wong

Performing & Fine Arts

Ms. C. Cruikshank

Musical Theatre

Mr. L. Frank

Drama, Musical & Technical Theatre, Coordinator

Mr. A. Milne

Art & Photography

Mr. A. Sutherland

CREATIVE MUSIC

Physical Education

Mr. D. Gauf

Physical Education Coordinator, Athletic Director

Ms. L. Piper

Girls PE & Sports Medicine

Mr. T. Stephens

Athletic Director

Mr. C. Taylor

Personal Fitness & Sports Performance

Science

Mr. D. Cook

Mr. G. Glowinski

Mrs. E. Johnson

Ms. S. Johnson

Mr. A. Kowalchuk

Mr. M. Lacoursiere

Coordinator

Mr. S. Pratt

Mr. B. Skene

Science - Classified Staff

Mr. A. Heberling

Lab Technician

Social Studies

Mrs. K. Holt

Mr. J. Huie

Coordinator

Mr. G. Plouffe

Mr. B. Schoblocher

Special Programs

Ms. J. Balsillie

FOCUS

Mrs. C. Gieringer

PLACE

Mr. C. Martin

GOALS

Mr. C. Mullen

PLACE

Mrs. C. Shepherd

GOALS

Mr. M. Wilson

GOALS

Special Programs - Classified Staff

Mrs. H. Bevan

FOCUS

Ms. K. Ewanovich

PLACE

Ms. S. Fessenden

RESOURCE ROOM

Mrs. T. Gariepy

PLACE

Mrs. H. Innes

FOCUS

Mrs. A. Legault - King

GOALS

Mrs. K. Marr

PLACE

Mrs. J. Matyjanka

PLACE

Mrs. L. McLeod

GOALS

Mrs. T. McNeil

GOALS

Mrs. M. Miller

PLACE

Mrs. C. Mitchell

PLACE

Ms. N. Morin

PLACE

Mrs. R. Neil

GOALS

Mrs. E. Reynolds

FOCUS

Ms. D. Schlamp

FOCUS

Mrs. L. Vopat

PLACE

Ms. D. Wenger

GOALS

Custodian

Mr. D. Thordarson

Mrs. K. Thordarson